Glass mug with leak proof lid and a cork gripzone
Stock: 246
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
High-Quality Glass: The tumbler is made of high-quality glass that is taste-neutral and easy to clean.
Plastic Lid: The plastic lid protects your drink from spills and helps keep it fresh for a longer time.
Environmentally Friendly Cork Sleeve: The cork sleeve not only acts as natural insulation but also adds an elegant touch as a grip zone.
Capacity of 350 ml: This tumbler offers ample space for coffee, tea, water, or any other beverage of your choice.
Print option: Your logo will be printed on the cork sleeve to ensure that your brand is prominently visible with every use.
General
| Product height | 128 mm |
|---|---|
| Product diameter | 92 mm |
| Material | Glass, Cork, Silicone |
| Weight | 0.45 kg |
| Volume | 0.35 L |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 70134999000 |
| Finishing types | Laser engraving, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Pad printing (T4) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 20 mm |
| Printgroup 2 | Laser engravement (L3) |
| Print area 2 width | 40 mm |
| Print area 2 height | 20 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 30 |
| Quantity small packaging | 30 |