Gymbag with jute bottom
Stock: 8391
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
Certified Quality: This gym bag is certified according to Oeko-Tex® STANDARD 100, ensuring that it is free from harmful substances and skin-friendly.
Material Mix: Made from high-quality cotton (140g/m²) and jute, this gym bag offers an ideal combination of durability and style.
Drawstring Closure: The convenient drawstring allows for easy opening and closing of the bag while serving as a comfortable carrying strap.
Environmental Consciousness: By choosing this gym bag, you actively contribute to reducing single-use plastic, making a statement for environmental protection and sustainability.
Print option: We print your logo on one side of the gym bag to ensure that your brand is visible everywhere.
General
| Product length | 400 mm |
|---|---|
| Product width | 3 mm |
| Product height | 515 mm |
| Material | Cotton |
| Weight | 0.144 kg |
| Country of origin | Indien |
| Customs tariff number | 42029298900 |
| Finishing types | Digital transfer, Screen printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing on cotton bags (ST) |
| Possible colors printgroup 1 | 7 |
| Print area 1 width | 260 mm |
| Print area 1 height | 150 mm |
| Printgroup 2 | Digital Transfer [201-500cm²] (DTF3) |
| Print area 2 width | 250 mm |
| Print area 2 height | 150 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 100 |
| Quantity small packaging | 25 |