Inkless Aluminium Pen
Stock: 11380
Show details
Available, delivery time: Express
Product Highlights:
Environmentally Friendly: Since this pen doesn't use ink, it reduces the consumption of ink cartridges, making it a sustainable choice.
Innovative Writing: The specially alloyed tip allows for smooth writing, and what's written can be easily erased when needed.
High-Quality Aluminum: The pen is made from durable and lightweight aluminum, making it a stylish and long-lasting writing instrument.
Print option: Your logo will be laser-engraved on the pen to personalize it for use as a promotional item or gift.
General
| Product length | 156 mm |
|---|---|
| Product diameter | 8 mm |
| Material | Aluminium |
| Weight | 0.026 kg |
| Refill color | Graphite |
| Refill type | Pencil |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96091090000 |
| Finishing types | Digital printing, Laser engraving, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L1) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 5 mm |
| Printgroup 2 | Pad printing (T1) |
| Print area 2 width | 40 mm |
| Print area 2 height | 4 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 4 |
Packaging
| Type of packaging | in the case |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 500 |
| Quantity small packaging | 50 |