Jute bag
Stock: 16381
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
Generous Capacity: The extra-large jute bag provides ample space for groceries, books, clothes, and more.
Environmentally Friendly Material: The jute bag is made of natural jute fabric, which is environmentally friendly and sustainable.
Sturdy Cord Handles: The durable cord handles allow for comfortable transportation of your purchases.
Secure Closure: The closure loop ensures that your personal items are securely stored.
Print option: Your logo will be printed on the front of the bag, putting your brand in the spotlight and spreading your message.
General
| Product length | 447 mm |
|---|---|
| Product width | 125 mm |
| Product height | 355 mm |
| Material | Jute |
| Weight | 0.269 kg |
| Country of origin | Bahrain |
| Customs tariff number | 42029298900 |
| Finishing types | Digital transfer, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing transfer (TT3) |
| Possible colors printgroup 1 | 5 |
| Print area 1 width | 200 mm |
| Print area 1 height | 100 mm |
| Printgroup 2 | Digital Transfer [51-200cm²] (DTF2) |
| Print area 2 width | 150 mm |
| Print area 2 height | 100 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 50 |
| Quantity small packaging | 50 |