Jute cooler bag with long handles.
Stock: 9469
Show details
Available, delivery time: Standard
Cool bag made of moisture-proof, laminated jute and insulating inside made of aluminium with zip and extra height, suitable for 6 x 500 ml bottles. The handles, as well as the outer pocket on which your logo is printed, are made of cotton.
General
| Product length | 225 mm |
|---|---|
| Product width | 160 mm |
| Product height | 240 mm |
| Material | Aluminium, Cotton, Jute |
| Weight | 0.194 kg |
| Country of origin | Indien |
| Customs tariff number | 42029298900 |
| Finishing types | Digital transfer, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing transfer (TT1) |
| Possible colors printgroup 1 | 5 |
| Print area 1 width | 60 mm |
| Print area 1 height | 80 mm |
| Printgroup 2 | Digital transfer [>50cm²] (DTF1) |
| Print area 2 width | 60 mm |
| Print area 2 height | 80 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 50 |
| Quantity small packaging | 50 |