Knitted hat
Stock: 18741
Show details
Available, delivery time: Standard
Knitted hat made from RPET and acrylic with a dark patch. Suitable for almost all sizes thanks to the elasticated shape. We print your logo on the patch.
General
| Product length | 205 mm |
|---|---|
| Product width | 20 mm |
| Product height | 220 mm |
| Material | Recycled PET |
| Weight | 0.084 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 65050090900 |
| Finishing types | Digital transfer, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing transfer (TT1) |
| Possible colors printgroup 1 | 5 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 30 mm |
| Printgroup 2 | Digital transfer [>50cm²] (DTF1) |
| Print area 2 width | 40 mm |
| Print area 2 height | 30 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 100 |
| Quantity small packaging | 10 |