Large carrier bag made from recycled cotton
Stock: 0
Show details
Currently not available
General
| Product length | 580 mm |
|---|---|
| Product width | 200 mm |
| Product height | 340 mm |
| Material | recycled cotton |
| Weight | 0.748 kg |
| Country of origin | Indien |
| Customs tariff number | 42029298900 |
| Finishing types | Digital transfer, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing transfer (TT2) |
| Possible colors printgroup 1 | 5 |
| Print area 1 width | 150 mm |
| Print area 1 height | 150 mm |
| Printgroup 2 | Digital Transfer [51-200cm²] (DTF2) |
| Print area 2 width | 150 mm |
| Print area 2 height | 150 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 25 |
| Quantity small packaging | 25 |