Laser pointer and LED Pen
Stock: 12089
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
Metal Laser Pointer: The integrated laser pointer is ideal for presentations and lectures.
Integrated LED Light: The built-in LED light provides additional functionality, such as illuminating documents.
Blue-Ink Ballpoint Pen: The pen features a blue large-capacity ink refill for a smooth writing experience.
Veneered Box: The veneered box adds an appealing and high-quality look to the set.
Print option: Your logo will be laser-engraved to the right of the pen's clip to ensure that your brand is stylishly and durably presented.
General
| Product length | 136 mm |
|---|---|
| Product diameter | 9 mm |
| Material | Metal |
| Weight | 0.091 kg |
| Battery included | |
| Battery type | LR41 |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 90132000000 |
| Finishing types | Digital printing, Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L2) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 6 mm |
| Printgroup 2 | Digital printing (DC2) |
| Print area 2 width | 100 mm |
| Print area 2 height | 30 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 100 |
| Quantity small packaging | 10 |
- The laser beam must not be directed at people, as the laser radiation is harmful to the human eye
- Do not look into the direct or reflected beam
- If the laser beam hits the eye, consciously close your eyes and immediately move your head out of the beam
- Manipulation or modifications to the laser device are not permitted
- These instructions for use must be kept and passed on when the product is passed on
- Laser radiation - do not look into the beam
- Laser class 2 - according to DIN EN 60825-1:2008-05