Lighter with attachment for candles
Stock: 12895
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
Extended Nozzle: The extended nozzle allows you to safely and easily light candles and hard-to-reach areas.
Adjustable Flame: You can adjust the flame size to your liking, making this lighter versatile for various uses.
Refillable: The lighter is refillable, allowing you to use it repeatedly, which is both cost-effective and environmentally friendly.
Print option: We offer you the opportunity to place your own logo on one side of the lighter to personalize it and use it as a promotional item or gift.
General
| Product length | 25 mm |
|---|---|
| Product width | 11.8 mm |
| Product height | 122 mm |
| Material | Acrylic, Resin |
| Weight | 0.026 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96138000000 |
| Finishing types | Digital printing, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Pad printing (T1) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 18 mm |
| Printgroup 2 | Digital printing (DC1) |
| Print area 2 width | 50 mm |
| Print area 2 height | 18 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 500 |
| Quantity small packaging | 25 |
- Contains flammable gas under pressure
- Protect from heating above 50°C
- Keep out of the reach of children
- Do not pierce or puncture lighter, do not throw into fire
- Keep away from face when lighting and regulating flames