Luggage scale
Stock: 238
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
Check Luggage Weight: With a maximum capacity of 40 kg, you can precisely monitor your luggage weight and ensure you won't have to pay for overweight baggage.
Overweight Function: The intelligent overweight function warns you if your luggage exceeds airline restrictions, allowing you to make adjustments in time.
Digital Accuracy: The digital display provides you with accurate measurements to ensure you always stay within weight limits.
Print option: We print your logo directly on the luggage scale, elegantly showcasing your brand and spreading your message.
General
| Product length | 38 mm |
|---|---|
| Product width | 100 mm |
| Product height | 165 mm |
| Material | Plastic |
| Weight | 0.077 kg |
| Battery included | |
| Battery type | CR2032 |
| Brand | MCollection |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 84233090000 |
| Finishing types | Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Pad printing (T4) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 20 mm |
| Print area 1 height | 20 mm |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 150 |
| Quantity small packaging | 50 |
- Protect the device from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects. Do not attempt to repair or dismantle the appliance yourself.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified electrician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged
- Do not crush or puncture the battery and do not immerse it in liquids.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and, if in doubt, alert the fire brigade.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery/device in a basin of water or other suitable container even after extinguishing.