Magnetic flexible telescope torch
Stock: 6949
Show details
Available, delivery time: Express
Our electric salt and pepper mill combines functionality and aesthetics, making seasoning your dishes a breeze. Order today and provide your customers with a high-quality and personalized kitchen utensil, all while showcasing your brand prominently.
Product Highlights:
High-Quality Material: The mill is crafted from premium rubberized stainless steel, ensuring durability and easy cleaning.
Electric Operation: With separate buttons for salt and pepper, operating the mill is exceptionally easy and convenient.
Stylish Design: The mill's elegant design seamlessly complements any kitchen or dining table.
Print option: Your logo will be laser-engraved directly onto the mill, presenting your brand in a stylish manner.
General
| Product length | 172 mm |
|---|---|
| Product diameter | 21 mm |
| Material | Metal |
| Weight | 0.105 kg |
| Battery included | |
| Battery type | LR44 |
| Brand | MCollection |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85131000000 |
| Finishing types | Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L2) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 5 mm |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 100 |
| Quantity small packaging | 50 |
- Protect the device from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects. Do not attempt to repair or dismantle the appliance yourself.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified electrician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged
- Do not crush or puncture the battery and do not immerse it in liquids.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and, if in doubt, alert the fire brigade.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery/device in a basin of water or other suitable container even after extinguishing.