Mark Twain ball pen acrylic box
Stock: 2697
Show details
Available, delivery time: Express
Product Highlights:
High-Quality Metal: The pen is meticulously crafted from premium metal, delivering an upscale appearance and long-lasting durability.
Twist Mechanism: The twist mechanism provides easy and convenient deployment of the pen tip whenever you wish to use the pen.
Acrylic Packaging: The included acrylic packaging serves not only as a storage solution but also as a presentation tool, emphasizing the pen's high quality.
Print option: Your logo will be laser-engraved to the right of the pen's clip, ensuring that your brand is stylishly and permanently showcased.
General
| Product length | 138 mm |
|---|---|
| Product diameter | 12 mm |
| Material | Metal |
| Weight | 0.171 kg |
| Refill color | Blue |
| Brand | Mark Twain |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96081092000 |
| Finishing types | Laser engraving, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L2) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 35 mm |
| Print area 1 height | 6 mm |
| Printgroup 2 | Pad printing (T4) |
| Print area 2 width | 50 mm |
| Print area 2 height | 20 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 4 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 100 |
| Quantity small packaging | 25 |