Mark Twain ballpen
Stock: 2596
Show details
Available, delivery time: Express
The Mark Twain metal ballpoint pen is a high quality writing instrument with an elegant and timeless look.
Product Highlights:
High Quality Metal: This ballpoint pen is made of high quality metal, which gives it a classy and durable appearance.
Dark Chrome Plated Applications: The dark chrome applications provide a contrasting and appealing look.
Rubber finish: The rubber finish gives the ballpoint pen a pleasant feel and grip.
Large Capacity Blue Writing Refill: The ballpoint pen uses a blue writing large capacity refill for a comfortable and accurate writing experience.
Classy Case: The ballpoint pen comes in a classy case, making it a perfect gift for business partners, clients or employees.
Print option: Your logo is laser imprinted to the right of the clip, providing a high quality and permanent imprint of your message.
General
| Product length | 145 mm |
|---|---|
| Product diameter | 12 mm |
| Material | Rubber, Metal |
| Weight | 0.154 kg |
| Refill color | Blue |
| Brand | Mark Twain |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96081092000 |
| Finishing types | Laser engraving, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L2) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 35 mm |
| Print area 1 height | 7 mm |
| Printgroup 2 | Pad printing (T4) |
| Print area 2 width | 50 mm |
| Print area 2 height | 20 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 4 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 100 |
| Quantity small packaging | 50 |