Mark Twain ballpen
Stock: 2878
Show details
Available, delivery time: Express
The Mark Twain twist action metal ballpoint pen is an elegant writing instrument with high quality features and a personalized advertising option.
Product Highlights:
High Quality Metal: The ballpoint pen is made of high quality metal, which gives it a classy look and durability.
Dark Chrome Plated Applications: The dark chrome applications on the clip and tip of the ballpoint pen give it a stylish and timeless look.
Blue Writing Large Capacity Refill: The ballpoint pen uses a blue writing large capacity refill that provides a comfortable writing experience.
Classy Case: The ballpoint pen comes in a classy case, giving it a stylish presentation and protection.
Print option: Your logo is laser engraved to the right of the clip, providing a high quality and permanent affix of your message.
General
| Product length | 144 mm |
|---|---|
| Product diameter | 11 mm |
| Material | Metal |
| Weight | 0.219 kg |
| Refill color | Blue |
| Brand | Mark Twain |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96081092000 |
| Finishing types | Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L2) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 35 mm |
| Print area 1 height | 6 mm |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 50 |
| Quantity small packaging | 10 |