Mark Twain writing set with ball pen and rollerball pen
Stock: 1243
Show details
Available, delivery time: Express
Our high quality metal writing set gives you the opportunity to present your customers with a stylish and practical gift. This set includes a blue writing ballpoint pen and rollerball in elegant acrylic packaging. Both writing instruments can be custom laser engraved to showcase your advertising in style.
Product Highlights:
High-quality metal writing instruments: both the ballpoint pen and rollerball are made of high-quality metal, guaranteeing durability and elegance. The classy look conveys professionalism.
Blue writing refills: both the ballpoint pen and rollerball have blue writing refills, which ensure sharp writing and a pleasant writing experience.
Acrylic Packaging: The writing instruments are presented in a transparent acrylic packaging that serves not only as protection, but also as a stylish presentation option.
Print option: Your logo will be laser engraved to the right of the clip on both writing instruments. The laser cost is already included for both pens, giving you the opportunity to place your message on both pens.
General
| Product length | 178 mm |
|---|---|
| Product width | 54 mm |
| Product height | 30 mm |
| Material | Metal |
| Weight | 0.196 kg |
| Refill color | Blue |
| Brand | Mark Twain |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96085000000 |
| Finishing types | Laser engraving, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L4) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 6 mm |
| Printgroup 2 | Pad printing (T3) |
| Print area 2 width | 50 mm |
| Print area 2 height | 20 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 4 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 100 |
| Quantity small packaging | 25 |