Mark Twain writing set
Stock: 2586
Show details
Available, delivery time: Express
Product Highlights:
Premium Quality: The combination of a metal twist ballpoint pen and a rollerball pen with a wooden body promises the highest quality and durability.
Precision Writing: The twist ballpoint pen with a large refill and the rollerball pen offer a precise and comfortable writing experience.
Natural Wood Box: The natural wood box serves both as storage and adds a rustic and elegant touch to the set.
Print option: We offer the option to laser your logo to the right of the clip on both writing instruments, giving them a personal and exclusive touch.
General
| Product length | 170 mm |
|---|---|
| Product width | 51 mm |
| Product height | 24 mm |
| Material | Wood, Metal |
| Weight | 0.185 kg |
| Refill color | Blue |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96085000000 |
| Finishing types | Laser engraving, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L4) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 35 mm |
| Print area 1 height | 6 mm |
| Printgroup 2 | Pad printing (T3) |
| Print area 2 width | 40 mm |
| Print area 2 height | 20 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 4 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 100 |
| Quantity small packaging | 50 |