Mark Twain writing set
Stock: 1657
Show details
Available, delivery time: Express
Product Highlights:
High-Quality Metal: The writing instruments are made from high-quality metal, giving them a sophisticated look and durability.
Twist Ballpoint Pen with Large-Capacity Refill: The ballpoint pen features a blue large-capacity refill for a smooth writing experience.
Fountain Pen with Rubberized Grip: The fountain pen with a rubberized grip provides a comfortable writing feel.
Black Case: The retractable case protects the writing instruments and enhances their quality.
Print option: Your logo will be laser-engraved next to the clip of both writing instruments to ensure that your brand is presented stylishly and durably.
General
| Product length | 195 mm |
|---|---|
| Product width | 78 mm |
| Product height | 37 mm |
| Material | Metal |
| Weight | 0.212 kg |
| Refill color | Blue |
| Brand | Mark Twain |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96085000000 |
| Finishing types | Laser engraving, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L4) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 35 mm |
| Print area 1 height | 6 mm |
| Printgroup 2 | Pad printing (T3) |
| Print area 2 width | 50 mm |
| Print area 2 height | 20 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 4 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 50 |
| Quantity small packaging | 25 |