Mark Twain writing set
Stock: 1019
Show details
Available, delivery time: Express
Product Highlights:
High-Quality Metal: All the writing instruments in this set are made from high-quality metal, providing an elegant look and durability.
Versatile Writing Set: The set includes various writing instruments, including a fountain pen, a ballpoint pen, and a rollerball, to meet different writing needs.
Beautiful Box: The box with white stitching not only offers stylish storage but is also an aesthetic highlight.
Print option: Your logo will be laser-engraved next to the clip of all three writing instruments to ensure that your brand is presented stylishly and durably.
General
| Product length | 182 mm |
|---|---|
| Product width | 83 mm |
| Product height | 48 mm |
| Material | Plastic, Metal, Paper |
| Weight | 0.3 kg |
| Refill color | Blue |
| Brand | Mark Twain |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96085000000 |
| Finishing types | Digital printing, Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L5) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 6 mm |
| Printgroup 2 | Digital printing (DC2) |
| Print area 2 width | 50 mm |
| Print area 2 height | 20 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 50 |
| Quantity small packaging | 25 |