Metal USB stick - 4GB
Stock: 2758
Show details
Available, delivery time: Standard
Made of high quality metal, our USB flash drive is not only a practical storage device but also an elegant promotional tool for your brand. This USB flash drive provides ample storage space for important files and documents and features a smooth metal surface that can be engraved with your logo.
Product Highlights:
High-quality metal: this USB flash drive is made of sturdy metal for durability and an attractive look.
Print option: Your logo is engraved on the metal surface of the USB flash drive for a custom touch and brand presence.
Ample Storage: This USB flash drive provides ample storage space to safely store and transport important files, presentations, photos and videos.
Mixed Charges: Please note that for shipments within Germany, there will be a Gemabühren of 0,24€ per piece.
General
| Product length | 39 mm |
|---|---|
| Product width | 12 mm |
| Product height | 5 mm |
| Material | Metal |
| Weight | 0.007 kg |
| Storage Capacity | 4 |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85235110000 |
| Finishing types | Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L2) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 8 mm |
| Print area 1 height | 20 mm |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 100 |
| Quantity small packaging | 100 |
- Attention! USB sticks, caps and packaging are small parts - choking hazard! Keep out of the reach of children at all times!
- Please do not expose the USB stick to moisture or extreme temperatures
- Avoid knocks and do not apply pressure or other force to the item
- Do not use the stick on insecure computers/networks
- Create regular data backups and always disconnect the USB stick properly from the system before removing it to prevent data loss