Metal USB stick with carabiner - 4GB
Stock: 9
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
High-quality metal: the USB flash drive is made of sturdy metal, which ensures a long life and an attractive look.
Carabiner Hook: The integrated carabiner hook allows you to attach the USB flash drive to your keychain, bag or belt so you always have your data at hand.
Print option: Your logo is engraved on the metal face of the USB flash drive for a custom touch and brand presence.
Ample Storage: This USB flash drive offers enough storage space to safely store and carry important files, presentations, photos and videos.
General
| Product length | 51 mm |
|---|---|
| Product width | 16 mm |
| Product height | 5 mm |
| Material | Metal |
| Weight | 0.05 kg |
| Storage Capacity | 4 |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85235110000 |
| Finishing types | Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L2) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 7 mm |
| Print area 1 height | 15 mm |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 1000 |
| Quantity small packaging | 100 |
- Attention! USB sticks, caps and packaging are small parts - choking hazard! Keep out of the reach of children at all times!
- Please do not expose the USB stick to moisture or extreme temperatures
- Avoid knocks and do not apply pressure or other force to the item
- Do not use the stick on insecure computers/networks
- Create regular data backups and always disconnect the USB stick properly from the system before removing it to prevent data loss