Metal writing set
Stock: 1876
Show details
Available, delivery time: Express
Writing instrument set consisting of a biro and a rollerball made of shiny chrome metal in black gift packaging. Both writing instruments write in blue. We will engrave your logo on both writing instruments next to the clip.
General
| Product length | 175 mm |
|---|---|
| Product width | 55 mm |
| Product height | 26 mm |
| Material | Metal |
| Weight | 0.118 kg |
| Refill color | Blue |
| Refill type | Plastic Lead |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96081092000 |
| Finishing types | Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L4) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 30 mm |
| Print area 1 height | 6 mm |
Packaging
| Type of packaging | carton-/paper sleeve |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 100 |
| Quantity small packaging | 50 |