Paperboard quiver with 7 pencils
Stock: 4283
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
7 Colored Pencils: The set includes 7 high-quality colored pencils in various colors, perfect for creative work.
Environmentally Friendly Material: The colored pencils and the cardboard tube are made from eco-friendly materials, emphasizing your sustainability efforts.
Round Cardboard Tube: The colored pencils are supplied in a round cardboard tube that provides space for your advertising.
Print option: Your logo will be printed on the cardboard tube to ensure your brand is associated with creativity and environmental friendliness.
General
| Product length | 187 mm |
|---|---|
| Product diameter | 25 mm |
| Material | Wood |
| Weight | 0.055 kg |
| Brand | MCollection |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96091090000 |
| Finishing types | Label printing, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Pad printing (T2) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 10 mm |
| Printgroup 2 | Label< 30cm² (ETN1) |
| Print area 2 width | 50 mm |
| Print area 2 height | 50 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 300 |
| Quantity small packaging | 50 |
- Caution! Not for children under 3 years! Choking hazard. Contains small parts