Power bank 10.000 mAh
Stock: 4849
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
High Capacity: With 10,000 mAh storage capacity, you can charge multiple devices before needing to recharge the power bank itself.
Included Charging Cable: The included charging cable enables convenient charging of the power bank and your devices.
Charging Indicator: The indicator keeps you informed about the current charging status of the power bank.
Simultaneous Charging: You can charge two smartphones or tablets simultaneously, which is particularly convenient.
Print option: Your logo will be printed on the smooth surface of the power bank to effectively showcase your brand.
General
| Product length | 88 mm |
|---|---|
| Product width | 60 mm |
| Product height | 22 mm |
| Material | Polyurethan (PU) |
| Weight | 0.211 kg |
| capacity mAh | 10000 |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85076000900 |
| Finishing types | Digital printing, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Pad printing (T4) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 30 mm |
| Printgroup 2 | Digital printing (DC1) |
| Print area 2 width | 50 mm |
| Print area 2 height | 50 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 50 |
| Quantity small packaging | 25 |
- Protect the device from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects. Do not attempt to repair or dismantle the appliance yourself.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified electrician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged
- Do not crush or puncture the battery and do not immerse it in liquids.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and, if in doubt, alert the fire brigade.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery/device in a basin of water or other suitable container even after extinguishing.