Recycled cotton laptop bag
Stock: 407
Show details
Available, delivery time: Standard
Laptop bag made from recycled cotton. Suitable for tablets up to 35 x 25 cm. We will print your logo on the front pocket.
General
| Product length | 400 mm |
|---|---|
| Product width | 20 mm |
| Product height | 270 mm |
| Material | Polyester, recycled cotton |
| Weight | 0.242 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 42029298900 |
| Finishing types | Digital transfer, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing transfer (TT2) |
| Possible colors printgroup 1 | 5 |
| Print area 1 width | 200 mm |
| Print area 1 height | 100 mm |
| Printgroup 2 | Digital Transfer [51-200cm²] (DTF2) |
| Print area 2 width | 200 mm |
| Print area 2 height | 100 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 60 |
| Quantity small packaging | 10 |