Rosewood pen set in case
Stock: 2938
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
High-Quality Wood: The writing instruments and the box are made from high-quality wood, providing a natural and elegant appearance.
Blue Ballpoint Pen with Metal Ink System: The ballpoint pen offers a smooth writing experience and clear writing.
Fountain Pen with Blue Cartridge: The fountain pen is an elegant choice for handwritten notes and comes with a blue cartridge.
Wooden Box with Brass-Colored Fittings: The wooden box with brass-colored fittings not only offers stylish storage but also serves as an optical highlight.
Ballpoint Pen Stand: The ballpoint pen comes with its stand for stylish presentation.
Print option: Your logo will be engraved on the outside of the box to ensure that your brand is stylishly and permanently presented.
General
| Product length | 170 mm |
|---|---|
| Product width | 55 mm |
| Product height | 24 mm |
| Material | Wood |
| Weight | 0.157 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96085000000 |
| Finishing types | Laser engraving, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L3) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 30 mm |
| Printgroup 2 | Pad printing (T4) |
| Print area 2 width | 50 mm |
| Print area 2 height | 30 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 4 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 100 |
| Quantity small packaging | 50 |