Round media clock made of metal
Stock: 597
Show details
Available, delivery time: Standard
Our large radio-controlled wall clock is not only practical and contemporary but also extremely user-friendly. You only need to activate it once by inserting the battery, then briefly press the reset button, and the clock sets itself.
Product Highlights:
Large Design: The clock is in a large format, providing a clear display of the time.
Radio-Controlled Clock: The clock uses radio technology to automatically set itself to the precise time.
Easy Setup: With just inserting a battery and pressing the reset button, you can get the clock up and running.
Print option: Your logo will be placed on the plate under the 12, ensuring an eye-catching presentation of your brand.
General
| Product length | 36 mm |
|---|---|
| Product diameter | 353 mm |
| Material | Aluminium, Glass |
| Weight | 1.25 kg |
| Battery type | UM3 |
| Brand | MCollection |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 91052100000 |
| Finishing types | Digital printing, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Pad printing (T4) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 80 mm |
| Print area 1 height | 40 mm |
| Printgroup 2 | Digital printing (DC1) |
| Print area 2 width | 80 mm |
| Print area 2 height | 40 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 10 |
| Quantity small packaging | 5 |
- Keep the device away from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids. Storage at -10 to +20°C.
- Working ambient temperature from 0 to 40°C.
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children. Plastic bags, foils and other packaging materials can cause suffocation.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified technician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and alert the fire brigade if in doubt.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery / the extinguished device extinguished in a basin of water or another suitable container.