Safety LED wrist band
Stock: 8645
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
Safety in Focus: Our LED bracelet features powerful red LEDs that provide visibility and safety in the dark. Thanks to the integrated reflective stripes, you are easily recognizable not only through the light but also through reflection.
Easy Attachment: The flexible rubber band with a convenient Velcro closure allows effortless attachment to the upper arm. It comfortably adjusts to any arm size and stays securely in place.
Customized Lighting: With a simple press of the black button, you can choose between steady light and blinking modes. This allows you to customize the lighting according to your needs.
Print option: We offer the opportunity to print your logo in the center of the plastic part of the bracelet. This not only adds a personal touch but also enhances the visibility of your brand.
General
| Product length | 185 mm |
|---|---|
| Product width | 42 mm |
| Product height | 19 mm |
| Material | Plastic |
| Weight | 0.049 kg |
| Battery included | |
| Battery type | CR2032 |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85318070000 |
| Finishing types | Digital transfer, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing transfer (TT1) |
| Possible colors printgroup 1 | 5 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 12 mm |
| Printgroup 2 | Digital transfer [>50cm²] (DTF1) |
| Print area 2 width | 50 mm |
| Print area 2 height | 12 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 200 |
| Quantity small packaging | 100 |
- Protect the device from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects. Do not attempt to repair or dismantle the appliance yourself.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified electrician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged
- Do not crush or puncture the battery and do not immerse it in liquids.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and, if in doubt, alert the fire brigade.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery/device in a basin of water or other suitable container even after extinguishing.