Slim long metal electronic lighter
Stock: 796
Show details
Available, delivery time: Standard
Our metal stick lighter is not only a reliable lighter but also a stylish accessory.
Product Highlights:
High-Quality Metal: The lighter is crafted from high-quality metal, ensuring durability and robustness. It feels comfortable in the hand and looks elegant.
Safety: Thanks to its stick design, you no longer have to worry about burnt fingers. The lighter allows for the safe ignition of candles, grills, and more.
Easily Refillable: This lighter can be conveniently refilled as needed, ensuring it can serve you faithfully for an extended period.
Print option: Your logo will be placed on the metal of the lighter through laser engraving. This ensures a lasting and high-quality brand presence.
General
| Product length | 176 mm |
|---|---|
| Product width | 15 mm |
| Product height | 11 mm |
| Material | Metal |
| Weight | 0.04 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96138000000 |
| Finishing types | Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L2) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 45 mm |
| Print area 1 height | 10 mm |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 300 |
| Quantity small packaging | 10 |
- Contains flammable gas under pressure.
- Protect from heating above 50°C.
- Keep out of the reach of children.
- Do not pierce or puncture lighter, do not throw into fire.
- Keep away from face when lighting and regulating flames.