Solar powerbank - 8000 mAh
Stock: 13884
Show details
Available, delivery time: Express
Our metal solar power bank with a capacity of 8,000 mAh is the ideal environmentally friendly solution for charging your devices on the go. With this power bank, you can recharge your smartphone or tablet repeatedly, even when there's no electrical outlet nearby. The included USB charging cable allows you to charge the power bank conventionally as well.
Product Highlights:
8,000 mAh Capacity: With a high capacity, you can recharge your smartphone or tablet multiple times before needing to recharge the power bank itself.
Solar Function: The integrated solar cell enables the power bank to charge using sunlight, making it an eco-friendly solution.
USB Charging Cable: The included USB charging cable allows you to recharge the power bank using conventional methods.
High-Quality Metal Casing: The power bank is encased in a durable metal housing, making it sturdy and long-lasting.
Print option: Your logo will be laser-engraved on the back of the power bank to effectively showcase your brand.
General
| Product length | 152 mm |
|---|---|
| Product width | 75 mm |
| Product height | 10 mm |
| Material | Metal |
| Weight | 0.241 kg |
| capacity mAh | 8000 |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85017100000 |
| Finishing types | Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L3) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 45 mm |
| Print area 1 height | 20 mm |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 50 |
| Quantity small packaging | 50 |
- Protect the device from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects. Do not attempt to repair or dismantle the appliance yourself.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified electrician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged
- Do not crush or puncture the battery and do not immerse it in liquids.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and, if in doubt, alert the fire brigade.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery/device in a basin of water or other suitable container even after extinguishing.