Stainless steel thermal flask
Stock: 3198
Show details
Available, delivery time: Express
Imagine always having a hot or cold drink exactly when you need it. Our double-walled stainless steel vacuum flask with a 500ml capacity is precisely what you need. With a quick-release and a convenient metal cup, it's the perfect companion for on the go.
Product Highlights:
Outstanding Insulation: Thanks to the double-walled vacuum insulation, this flask keeps your drinks hot or cold for hours.
Quick Release: The quick-release feature allows for easy and convenient pouring without the need to remove the lid entirely.
Includes Metal Cup: The included metal cup ensures that you can always enjoy your drinks stylishly.
Print option: We offer the option to laser your logo onto the flask to put your brand in the spotlight.
General
| Product length | 233 mm |
|---|---|
| Product diameter | 70 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Weight | 0.395 kg |
| Brand | MCollection |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96170000000 |
| Finishing types | Ceramic transfer, Laser engraving, Screen printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L3) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 50 mm |
| Printgroup 2 | Ceramic transfer (C1) |
| Print area 2 width | 50 mm |
| Print area 2 height | 50 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 5 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 20 |
| Quantity small packaging | 20 |