Stainless steel thermal flask
Stock: 1306
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
High-Quality Quality: The stainless steel vacuum insulated flask keeps drinks hot or cold and provides long-lasting insulation performance.
Convenient Drinking Cup: The included cup allows for convenient enjoyment of beverages.
Print option: Your logo will be laser-engraved directly onto the flask, ensuring an elegant and lasting brand presentation.
General
| Product height | 252 mm |
|---|---|
| Product diameter | 70 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Weight | 0.375 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96170000000 |
| Finishing types | Ceramic transfer, Laser engraving, Screen printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L3) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 50 mm |
| Printgroup 2 | Screen printing (S2) |
| Print area 2 width | 190 mm |
| Print area 2 height | 130 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | carton and sheet of paper |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 24 |
| Quantity small packaging | 24 |