Thermal pack
Stock: 119
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
Effective Cooling: This cooling element keeps your food and drinks pleasantly cool and fresh, perfect for picnics, outings, and more.
Easy to Use: Simply place the cooling element in your cooler bag to preserve the cold.
Sturdy Plastic Casing: The sturdy plastic casing protects the cooling element, ensuring durability. The cool packs are already filled with cooling fluid.
Print option: Your logo will be printed on the front of the cooling element, putting your brand in the spotlight and spreading your message.
General
| Product length | 65 mm |
|---|---|
| Product width | 28 mm |
| Product height | 104 mm |
| Material | Plastic |
| Weight | 0.166 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 39269097900 |
| Finishing types | Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Pad printing (T3) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 35 mm |
| Print area 1 height | 25 mm |
Packaging
| Type of packaging | ploybag |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 80 |
| Quantity small packaging | 80 |