Twist USB Stick with medium wood cover 8GB
Stock: 337
Show details
Available, delivery time: Standard
Our bamboo USB flash drive combines sustainability and functionality in an elegant storage device. With a generous storage capacity of 8GB, this USB flash drive provides ample space for important files and documents. Your logo will be laser-engraved onto the metal clip of the USB flash drive to ensure a personalized touch and brand presence. Please note that for deliveries within Germany, GEMA fees of €0.24 per piece apply.
Product Highlights:
Sustainable Bamboo Material: The USB flash drive is made of high-quality bamboo, an eco-friendly material that conveys naturalness and style.
Generous Storage Capacity: With 8GB of storage capacity, this USB flash drive offers enough space for important files, presentations, photos, and videos.
Print option: Your logo will be laser-engraved on the metal clip of the USB flash drive to ensure a personalized touch and brand presence.
GEMA Fees: Please be aware that additional GEMA fees of €0.24 per piece apply for deliveries within Germany.
General
| Product length | 57 mm |
|---|---|
| Product width | 18 mm |
| Product height | 9 mm |
| Material | Bamboo, Metal |
| Weight | 0.019 kg |
| Storage Capacity | 8 |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85235110000 |
| Finishing types | Laser engraving, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L2) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 12 mm |
| Print area 1 height | 27 mm |
| Printgroup 2 | Pad printing (T3) |
| Print area 2 width | 12 mm |
| Print area 2 height | 27 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 4 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 2000 |
| Quantity small packaging | 2000 |
- Attention! USB sticks, caps and packaging are small parts - choking hazard! Keep out of the reach of children at all times!
- Please do not expose the USB stick to moisture or extreme temperatures
- Avoid knocks and do not apply pressure or other force to the item
- Do not use the stick on insecure computers/networks
- Create regular data backups and always disconnect the USB stick properly from the system before removing it to prevent data loss