Twist USB Stick
Stock: 2708
Show details
Available, delivery time: Standard
Our USB 3.0 flash drive with both a USB Type-A and a USB Type-C connector and a storage capacity of 32GB is a versatile and high-performance solution for your data transfer and storage needs.
Product Highlights:
USB 3.0 Technology: The USB 3.0 connector provides fast data transfer speeds, saving you time.
USB Type-A and Type-C Connectors: With both connector options, you're well-equipped for most devices and computers.
32GB Storage Capacity: The USB flash drive offers ample space to securely store important data, documents, and media.
Print option: Your logo will be laser-engraved onto the clip of the USB flash drive to effectively showcase your brand.
General
| Product length | 70 mm |
|---|---|
| Product width | 19 mm |
| Product height | 11 mm |
| Material | Plastic |
| Weight | 0.012 kg |
| Storage Capacity | 32 |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85235110000 |
| Finishing types | Laser engraving, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L2) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 27 mm |
| Print area 1 height | 12 mm |
| Printgroup 2 | Pad printing (T3) |
| Print area 2 width | 27 mm |
| Print area 2 height | 12 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 4 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 1000 |
| Quantity small packaging | 100 |
- Attention! USB sticks, caps and packaging are small parts - choking hazard! Keep out of the reach of children at all times!
- Please do not expose the USB stick to moisture or extreme temperatures
- Avoid knocks and do not apply pressure or other force to the item
- Do not use the stick on insecure computers/networks
- Create regular data backups and always disconnect the USB stick properly from the system before removing it to prevent data loss