USB Card
Stock: 27
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
High-Quality Metal: The USB card is made from high-quality metal, making it not only durable but also sophisticated.
Fold-Out USB Connector: The USB connector can be conveniently folded out to access the data.
Print option: The generous metal surface provides ample space for laser engraving, allowing your custom logo to shine.
GEMA Fees: Please note that for deliveries within Germany, GEMA fees of €0.24 per piece apply.
General
| Product length | 85 mm |
|---|---|
| Product width | 54 mm |
| Product height | 3 mm |
| Material | Metal |
| Weight | 0.12 kg |
| Storage Capacity | 4 |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85235110000 |
| Finishing types | Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L2) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 40 mm |
Packaging
| Type of packaging | ploybag |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 100 |
| Quantity small packaging | 50 |
- Attention! USB sticks, caps and packaging are small parts - choking hazard! Keep out of the reach of children at all times!
- Please do not expose the USB stick to moisture or extreme temperatures
- Avoid knocks and do not apply pressure or other force to the item
- Do not use the stick on insecure computers/networks
- Create regular data backups and always disconnect the USB stick properly from the system before removing it to prevent data loss