USB Stick with leather cover 4GB
Stock: 1883
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
Practical USB Flash Drive: With 4GB of storage capacity, this USB flash drive offers sufficient space for important files and documents.
Elegant Faux Leather Case: The faux leather case gives the USB flash drive a sophisticated look and protects it from damage.
Print option: Your logo will be laser-engraved onto the faux leather of the case to ensure a personalized touch and brand presence.
GEMA Fees: Please be aware that additional GEMA fees of €0.24 per piece apply for deliveries within Germany.
General
| Product length | 90 mm |
|---|---|
| Product width | 28 mm |
| Product height | 16 mm |
| Material | Polyurethan (PU) |
| Weight | 0.023 kg |
| Storage Capacity | 4 |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85235110000 |
| Finishing types | Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L2) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 25 mm |
| Print area 1 height | 5 mm |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 300 |
| Quantity small packaging | 300 |
- Attention! USB sticks, caps and packaging are small parts - choking hazard! Keep out of the reach of children at all times!
- Please do not expose the USB stick to moisture or extreme temperatures
- Avoid knocks and do not apply pressure or other force to the item
- Do not use the stick on insecure computers/networks
- Create regular data backups and always disconnect the USB stick properly from the system before removing it to prevent data loss