Wall clock, half display printable
Stock: 2745
Show details
Available, delivery time: Standard
Our wall clock with hygrometer and thermometer not only offers functional benefits but also provides a creative and flexible advertising opportunity. The unique feature of this clock is that half of the display can be easily removed from the housing and custom-printed in full.
Product Highlights:
Hygrometer and Thermometer: The clock features hygrometer and thermometer functions to provide you with precise information about room humidity and temperature.
Creative Design: The clock's design allows for the removal of half the display from the housing and full customization.
Print option: Thanks to this feature, you have endless possibilities for placing your logo on the clock. You can get creative and ensure that your brand is prominently presented.
General
| Product length | 48 mm |
|---|---|
| Product diameter | 350 mm |
| Material | Plastic |
| Weight | 1.12 kg |
| Battery type | UM3 |
| Brand | CrisMa |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 91052100000 |
| Finishing types | Digital transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Label < 30cm² (ETN3) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 320 mm |
| Print area 1 height | 150 mm |
| Printgroup 2 | Screen printing (S2) |
| Print area 2 width | 200 mm |
| Print area 2 height | 80 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 10 |
| Quantity small packaging | 5 |
- Article is designed for private use.
- Protect from shocks and strong vibrations
- Protect from moisture and wetness
- Remove the battery when not in use or in storage
- Remove used batteries immediately and dispose of them in accordance with regulations
- Do not carry out any repairs to the product yourself, but return it to a specialist workshop
- Improper use and modifications to the product can lead to defects