Wireless charger and powerbank, 8000 mAh
Stock: 3932
Show details
Available, delivery time: Standard
Our Wireless Charger and Powerbank made of bamboo combine modern technology with a sustainable design. With a capacity of 8,000 mAh, you can charge your devices on the go, and the wireless charging feature makes it more convenient than ever. The included micro-USB cable ensures an easy recharge of the power bank.
Product Highlights:
Sustainable Bamboo Design: The charger is made from environmentally friendly bamboo, signifying sustainability and a stylish appearance.
8,000 mAh Capacity: Sufficient power to charge your devices on the go, whether it's your smartphone, tablet, or other gadgets.
Wireless Charging Function: Simply place your device on the surface and enjoy the convenience of wireless charging.
Micro-USB Input: The included micro-USB cable makes recharging the power bank effortless.
Print option: Your logo will be engraved on the bamboo charger, ensuring your brand is visible with each use.
General
| Product length | 136 mm |
|---|---|
| Product width | 68 mm |
| Product height | 11 mm |
| Material | Bamboo |
| Weight | 0.135 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85076000900 |
| Finishing types | Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L2) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 50 mm |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 60 |
| Quantity small packaging | 60 |
- Keep the device away from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids. Storage at -10 to +20°C.
- Working ambient temperature from 0 to 40°C.
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children. Plastic bags, foils and other packaging materials can cause suffocation.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified technician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and alert the fire brigade if in doubt.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery / the extinguished device extinguished in a basin of water or another suitable container.