Wireless powerbank - 8000 mAh
Stock: 1095
Show details
Available, delivery time: Standard
Our power bank with Qi-standard wireless charging function and a storage capacity of 8,000 mAh is the ideal solution for charging your devices on the go. Equipped with a USB charging cable compatible with both Android and iOS devices, you're well-prepared. Simply place your smartphone on the power bank, and it will charge automatically.
Product Highlights:
Wireless Charging Function (Qi Standard): Enables wireless charging of your smartphone by simply placing it on the power bank.
High Capacity: With 8,000 mAh of storage capacity, you can charge your smartphone multiple times before needing to recharge the power bank itself.
Universal Charging Cable: The included USB charging cable supports both Android and iOS devices.
Convenient and Portable: The power bank is lightweight and portable, making it perfect for on-the-go use.
Print option: Your logo will be printed on the plastic surface on the top of the power bank to effectively showcase your brand.
General
| Product length | 152 mm |
|---|---|
| Product width | 72 mm |
| Product height | 16 mm |
| Material | Plastic |
| Weight | 0.296 kg |
| capacity mAh | 8000 |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85076000900 |
| Finishing types | Digital printing, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Pad printing (T3) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 30 mm |
| Printgroup 2 | Digital printing (DC1) |
| Print area 2 width | 40 mm |
| Print area 2 height | 30 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 50 |
| Quantity small packaging | 50 |
- Keep the device away from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids. Storage at -10 to +20°C.
- Working ambient temperature from 0 to 40°C.
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children. Plastic bags, foils and other packaging materials can cause suffocation.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified technician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and alert the fire brigade if in doubt.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery / the extinguished device extinguished in a basin of water or another suitable container.