Wooden Pencil box
Stock: 27252
Show details
Available, delivery time: Standard
Our wooden box with 8 colored pencils is not only a practical writing and drawing utensil set but also features an innovative lid that can be used as a ruler with centimeter and inch markings.
Product Highlights:
8 Colored Pencils: The wooden box contains 8 high-quality colored pencils in various colors, perfect for creative work.
Multifunctional Lid: The box's lid can be slid out and serves as a ruler with centimeter and inch markings, making it particularly practical.
Print option: Your logo will be printed on the side of the wooden box to ensure your brand is associated with creativity and practicality.
General
| Product length | 210 mm |
|---|---|
| Product width | 40 mm |
| Product height | 30 mm |
| Material | Wood |
| Weight | 0.086 kg |
| Brand | MCollection |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96091090000 |
| Finishing types | Digital printing, Laser engraving, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Pad printing (T3) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 18 mm |
| Printgroup 2 | Laser engravement (L2) |
| Print area 2 width | 50 mm |
| Print area 2 height | 18 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | carton-/paper sleeve |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 50 |
| Quantity small packaging | 25 |
- Caution! Not suitable for children under 3 years. Contains small and sharp parts.
- Please save this information for later use.