Writing case with cardboard cover, ruler, writing pad and adhesive markers
Stock: 659
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
Comprehensive Writing Tool Set: The pad contains everything you need for writing and organizing, from a notepad to rulers and markers.
Elastic Band Closure: The elastic band keeps the pad securely closed and protects your documents.
High-Quality Materials: The pad is made from high-quality materials, providing durability and quality.
Print option: Your logo will be placed on the outside of the pad to effectively showcase your brand.
General
| Product length | 152 mm |
|---|---|
| Product width | 210 mm |
| Product height | 24 mm |
| Material | Wood, Metal, Paper, PET |
| Weight | 0.353 kg |
| Brand | MCollection |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 48201030000 |
| Finishing types | Pad printing, Screen printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Pad printing (T3) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 30 mm |
| Printgroup 2 | Screen printing (S1) |
| Print area 2 width | 100 mm |
| Print area 2 height | 120 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 40 |
| Quantity small packaging | 20 |