Hipflask set with 2 cups
Stock: 2158
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
High-Quality Material: All parts of the set are made of stainless steel, which is not only durable but also easy to clean.
Perfect Size: The hip flask and shot glasses are compact and easy to transport, perfect for on-the-go or special occasions.
Convenient Funnel: The included stainless steel funnel makes filling the hip flask easy without spills.
Print option: We offer the option to laser your logo onto the hip flask, and upon request, the shot glasses can also be personalized with laser engraving.
General
| Product length | 188 mm |
|---|---|
| Product width | 170 mm |
| Product height | 44 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Weight | 0.338 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 73239300900 |
| Finishing types | Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L3) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 40 mm |
| Printgroup 2 | laser engravement (L4) |
| Print area 2 width | 10 mm |
| Print area 2 height | 30 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 20 |
| Quantity small packaging | 20 |