keyring with white LED
Stock: 8665
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
Integrated LED Light: This keychain features a bright white LED light, which proves useful in various situations. Whether searching for keyholes in the dark or finding items in pockets or handbags, the LED light is always at your fingertips.
Flat, Rectangular Shape: The flat and rectangular shape of this keychain gives it a modern and inconspicuous appearance. It easily fits into pockets, wallets, or purses.
Push Button for LED Light: The LED light is activated by a simple push of the button, ensuring easy operation and preventing accidental activation.
Print option: On the free space without the push button, you have ample room for your custom branding. This allows you to display your logo effectively.
General
| Product length | 96 mm |
|---|---|
| Product width | 24 mm |
| Product height | 8 mm |
| Material | Plastic |
| Weight | 0.017 kg |
| Battery included | |
| Battery type | LR41 |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85131000000 |
| Finishing types | Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Pad printing (T2) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 10 mm |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 500 |
| Quantity small packaging | 50 |
- Protect the device from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects. Do not attempt to repair or dismantle the appliance yourself.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified electrician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged
- Do not crush or puncture the battery and do not immerse it in liquids.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and, if in doubt, alert the fire brigade.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery/device in a basin of water or other suitable container even after extinguishing.