Baseball Cap with net
Stock: 5204
Show details
Available, delivery time: Standard
Stylish On the Go: Our Chic Cap with Polyester Mesh, Quick Release, and Custom Embroidery on the Front! Our cap is not only a practical accessory but also a great advertising platform.
Product Highlights:
Polyester Mesh: The cap features polyester mesh for ventilation and comfort.
Quick Release: The quick release allows for easy adjustment of the cap for the perfect fit.
AZO Dye-Free: The cap is dyed without AZO, demonstrating environmental friendliness and safety.
Print option: Your logo will be embroidered on the front of the cap, ensuring that your brand is stylishly presented.
General
| Product length | 250 mm |
|---|---|
| Product width | 160 mm |
| Product height | 120 mm |
| Material | Acrylic, Nylon |
| Weight | 0.07 kg |
| Brand | CrisMa |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 65050030000 |
| Finishing types | Digital transfer, Embroidery, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Embroidery < 20cm² (HF) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 60 mm |
| Print area 1 height | 40 mm |
| Printgroup 2 | Screen printing transfer (TT1) |
| Print area 2 width | 50 mm |
| Print area 2 height | 40 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 5 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 200 |
| Quantity small packaging | 50 |