Multitool with keyring
Stock: 11206
Show details
Available, delivery time: Express
Product Highlights:
LED Light: Never fumble in the dark again! The integrated LED light provides excellent visibility and can be extremely useful in various situations.
Screwdrivers: With both a flathead and a Phillips screwdriver, you are well-equipped to tackle small repairs and adjustments.
Bottle Opener: Celebrate your achievements and enjoy refreshing drinks with the built-in bottle opener.
Knife: The sharp metal knife is versatile and can be helpful in a variety of situations.
Keychain: Thanks to the keychain, you'll always have your multitool at hand, conveniently attachable to your keyring.
Print option: Complete this multitool with a laser engraving on the black surface. Personalize it with your logo for a personal touch.
General
| Product length | 90 mm |
|---|---|
| Product width | 29 mm |
| Product height | 15 mm |
| Material | Plastic, Metal |
| Weight | 0.067 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 82119300000 |
| Finishing types | Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L2) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 40 mm |
| Print area 1 height | 8 mm |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 200 |
| Quantity small packaging | 50 |
- Protect the device from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects. Do not attempt to repair or dismantle the appliance yourself.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified electrician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged
- Do not crush or puncture the battery and do not immerse it in liquids.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and, if in doubt, alert the fire brigade.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery/device in a basin of water or other suitable container even after extinguishing.