Torch with 3 batteries in a box
Stock: 7550
Show details
Available, delivery time: Express
The very bright aluminum COB flashlight with a practical hand strap is not only functional but also a practical promotional gift. The item is delivered with batteries in a box. The logo placement is done through a laser engraving on the smooth central piece.
Product Highlights:
Bright COB Technology: The COB technology ensures particularly bright and uniform illumination.
Aluminum Casing: The aluminum casing gives the flashlight a high-quality appearance and ensures durability.
Practical Hand Strap: The hand strap allows for convenient handling and carrying of the flashlight.
Includes Batteries and Box: The item comes complete with batteries and is packaged in a box.
Print option: The laser engraving on the smooth central piece allows for a high-quality and lasting presentation of your logo.
General
| Product length | 86 mm |
|---|---|
| Product diameter | 25 mm |
| Material | Metal |
| Weight | 0.073 kg |
| Battery included | |
| Battery type | AAA |
| Brand | MCollection |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 85131000000 |
| Finishing types | Laser engraving |
|---|---|
| Printgroup 1 | Laser engravement (L2) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 25 mm |
| Print area 1 height | 10 mm |
Packaging
| Type of packaging | carton |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 100 |
| Quantity small packaging | 50 |
- Protect the device from extremely high and low temperatures, direct sunlight, water, moisture and liquids
- Do not use abrasive cleaning agents or sharp objects. Do not attempt to repair or dismantle the appliance yourself.
- Keep the appliance free from dust, fluff, etc.
- Keep out of the reach of children.
- Do not throw the appliance into a fire (risk of explosion)
- Do not attempt to dismantle the appliance.
- Repairs to electrical appliances should only be carried out by a qualified electrician.
- DO NOT use the appliance when it is wet to avoid the risk of electric shock, explosion or self-harm.
- DO NOT use if the appliance has been dropped or damaged
- Do not crush or puncture the battery and do not immerse it in liquids.
- In the event of smoke, unusual noises or excessive heat, move the power bank to a safe place outdoors.
- In the event of a fire, extinguish and cool with sufficient water and, if in doubt, alert the fire brigade.
- Lithium-ion batteries can continue to reignite for a long time after extinguishing.
- For this reason, store the extinguished battery/device in a basin of water or other suitable container even after extinguishing.