210D polyester cooler bag with front compartment
Stock: 5362
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
Cooling Function: The cooler bag keeps your beverages, bottles, or food pleasantly cool, perfect for picnics, outings, and more.
Practical Design: With a zippered front pocket and a nylon carry handle, this bag is easy to carry and provides additional storage space.
Generous Capacity: The bag accommodates 6 beverage cans of 0.5 liters each or other fresh foods.
Durable Material: The cooler bag is made of robust 210D polyester, meeting the demands of outdoor activities.
Print option: Your logo will be printed in the center of the bag's lid, putting your brand in the spotlight and spreading your message.
General
| Product length | 220 mm |
|---|---|
| Product width | 150 mm |
| Product height | 175 mm |
| Material | Polyester |
| Weight | 0.065 kg |
| Brand | MCollection |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 42029298900 |
| Finishing types | Screen printing, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing transfer (TT2) |
| Possible colors printgroup 1 | 5 |
| Print area 1 width | 120 mm |
| Print area 1 height | 80 mm |
| Printgroup 2 | Screen printing (S1) |
| Print area 2 width | 120 mm |
| Print area 2 height | 80 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 50 |
| Quantity small packaging | 5 |