Classic disposable lighter
Stock: 44790
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
Diverse Color Selection: This lighter comes in various colors, allowing you to choose the one that best suits your taste or brand aesthetics.
Easy to Use: With the convenient flint wheel mechanism, this lighter is easy to operate. It's ideal for use at home, in the office, for outdoor grilling, or any other occasions where you need fire.
Print option: This lighter provides ample space for your logo. Your logo will be applied using high-quality printing, making it an effective promotional item.
General
| Product length | 28 mm |
|---|---|
| Product width | 16 mm |
| Product height | 86 mm |
| Material | Plastic |
| Weight | 0.018 kg |
| Country of origin | Macau |
| Customs tariff number | 96131000000 |
| Finishing types | Digital printing, Pad printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Pad printing (T1) |
| Possible colors printgroup 1 | 4 |
| Print area 1 width | 50 mm |
| Print area 1 height | 14 mm |
| Printgroup 2 | Digital printing (DC0) |
| Print area 2 width | 50 mm |
| Print area 2 height | 14 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 1000 |
| Quantity small packaging | 50 |
- Contains flammable gas under pressure.
- Protect from heating above 50°C.
- Keep out of the reach of children.
- Do not pierce or puncture lighter, do not throw into fire.
- Keep away from face when lighting and regulating flames.