Lighter
Stock: 116455
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
Fresh Colors: Our electronic lighter is available in a variety of fresh and vibrant colors that accentuate your personal style or brand identity.
Refillable: Forget disposable lighters – our lighter can be easily refilled, making it not only environmentally friendly but also reducing your long-term costs.
Infinitely Adjustable Flame: The flame of this lighter can be adjusted infinitely to perfectly meet your needs and preferences.
Print option: Your logo print is applied using digital printing in vivid colors and is clearly positioned for right-handed users. This makes the lighter an effective promotional tool.
General
| Product length | 25 mm |
|---|---|
| Product width | 15 mm |
| Product height | 83 mm |
| Material | plastic (ABS), plastic (AS) |
| Weight | 0.023 kg |
| Country of origin | China |
| Customs tariff number | 96132000000 |
| Finishing types | Digital printing |
|---|---|
| Printgroup 1 | Digital printing (DC0) |
| Possible colors printgroup 1 | 1 |
| Print area 1 width | 60 mm |
| Print area 1 height | 18 mm |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 1000 |
| Quantity small packaging | 50 |
- Contains flammable gas under pressure
- Protect from heating above 50°C
- Keep out of the reach of children
- Do not pierce or puncture lighter, do not throw into fire
- Keep away from face when lighting and regulating flames