ECO Tex standard 100 certified Gymbag from environmentally friendly cotton (140g/m)
Stock: 3863
Show details
Available, delivery time: Standard
Product Highlights:
Certified Quality: The gym bag is made of high-quality cotton and is certified according to the Oeko-Tex® STANDARD 100, ensuring the highest standards for textile products.
Practical Design: The bag features a drawstring that serves not only as a closure but also as a strap, allowing the bag to be comfortably worn on the back.
Environmentally Friendly: The use of cotton as a material makes this bag more environmentally friendly and sustainable compared to disposable plastic bags.
Print option: We offer the option to print your logo on one side of the bag to showcase your brand.
General
| Product length | 400 mm |
|---|---|
| Product width | 3 mm |
| Product height | 520 mm |
| Material | Cotton |
| Weight | 0.113 kg |
| Brand | MCollection |
| Country of origin | Indien |
| Customs tariff number | 42029291900 |
| Finishing types | Digital transfer, Screen printing, Screen printing transfer |
|---|---|
| Printgroup 1 | Screen printing cotton bags (ST2) |
| Possible colors printgroup 1 | 7 |
| Print area 1 width | 260 mm |
| Print area 1 height | 270 mm |
| Printgroup 2 | Digital Transfer [201-500cm²] (DTF3) |
| Print area 2 width | 250 mm |
| Print area 2 height | 200 mm |
| Possible colors printgroup 2 | 1 |
Packaging
| Type of packaging | no single packaging |
|---|---|
| Quantity bulk packaging | 200 |
| Quantity small packaging | 25 |